Pytania i odpowiedzi

 • Czego objawem może być długo utrzymujący się świąd?

  Świąd zawsze jest objawem chorobowym, więc nie można go lekceważyć, nawet jeśli pojawił się na krótko. Jeśli jednak długo nie mija, może okazać się objawem występowania zaburzeń ogólnoustrojowych, w postaci niewydolności nerek (świąd nerkowy), cholestazy (świąd cholestatyczny) czy choroby limfoproliferacyjnej.

 • Czy przy niewydolności nerek zawsze będzie pojawiał się świąd?

  Nie zawsze, ale bardzo często. Świąd może występować nawet w 80% przypadków u pacjentów z niewydolnością nerek. Ma na to wpływ wiele czynników. Należą do nich m.in. rodzaj dializ, ale też przyczyna niewydolności nerek oraz wiek pacjenta. Bezpośrednią przyczyną świądu może być suchość skóry, na którą skarżą się pacjenci z mocznicą.

 • Czy świąd może być objawem raka?

  Od razu po pojawieniu się objawów warto zgłosić się do lekarza. Świąd może być bowiem objawem nowotworu. Może pojawić się miejscowo lub w formie uogólnionej. Świąd może być objawem raka szyjki macicy, raka prostaty, raka odbytnicy, raka płuca, trzustki lub rakowiaka. Świąd występuje także przy wysiewnej postaci rogowacenia ciemnego złośliwego.

 • Jaki jest związek świądu z chorobami tarczycy?

  Świąd czasami towarzyszy chorobom tarczycy, niezależnie od tego czy pacjenci chorują na nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Świąd występuje też przy anoreksji oraz innych niedoborach dietetycznych, choćby przy niedoborach żelaza w anemii.

 • Czy świąd może pojawić się w następstwie stresu?

  Przyczyn świądu jest wiele. Należą do nich m.in. zmęczenie, strach, ale także stres. Jeśli świąd już występuje, czynniki psychologiczne mogą zaostrzyć objawy. Dlatego warto takie przypadki konsultować ze specjalistami: psychologiem lub psychiatrą. Świąd z powodów psychologicznych najczęściej lokuje się w okolicach genitaliów. W przypadku depresji świąd pojawia się na skórze bez zmian, zadrapania i przeczosy pojawiają się natomiast w zaburzeniach neurotycznych. Świąd towarzyszy też pacjentami z halucynacjami.

 • Jak długo utrzymuje się świąd?

  To zależy od jego przyczyny. Jeśli jednak świąd trwa dłużej niż 6 tygodni, określa się go mianem świądu przewlekłego. To objaw chorób dermatologicznych, układowych, endokrynologicznych i metabolicznych oraz niektórych nowotworów.

 • Po czym poznać świąd?

  Objawy świądu są zawsze odczuciem subiektywnym. Pacjenci mówią, że jest to swędzenie, które jest bardzo dokuczliwe, czasami wręcz uniemożliwiające normalne życie. Nie tylko zawodowe, ale też prywatne, rodzinne czy społeczne. Świąd to jednak nie tylko swędzenie, ale również pieczenie, mrowienie, suchość. Występująca nagle, ale też przewlekle. Czasami nasila się stopniowo, innym razem występują nagle.