Świąd przewlekły jako objaw chorób innych niż dermatologiczne.

Świąd trwający dłużej niż 6 tygodni, określany jest mianem świądu przewlekłego. Może on towarzyszyć chorobom układowym, neurologicznym, psychiatrycznym i ginekologicznym. Uczucie świądu występuje również w przebiegu niektórych nowotworów, zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych, może towarzyszyć zakażeniu wirusem HIV.

Świąd w nowotworach złośliwych

Świąd może być pierwszym objawem nowotworu i z tego powodu niektórzy chorzy mogą szukać pomocy lekarskiej. Z badań wynika, iż w przypadku choroby nowotworowej, świąd ma charakter miejscowy lub uogólniony. W literaturze opisane są przypadki świądu wystepującego w okolicy anogenitalnej w przebiegu raka szyjki macicy, raka prostaty czy raka odbytnicy oraz o występowaniu uogólnionego świądu towarzyszącemu rakowi płuca, trzustki lub rakowiaka. Zwrócono również uwagę na występowanie silnego świądu w przebiegu kilku chorób będących tzw. rewelatorami chorób nowotworowych (pemfigoid paraneoplastyczny, pemfigoid pęchrzerzowy, erytherma gyratum repens). Świąd towarzyszy również wysiewnej postaci rogowacenia ciemnego złośliwego.

Świąd a zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne

Zauważono, że świąd może towarzyszyć chorobom tarczycy. Skarżą się na świąd zarówno pacjenci z nadczynnością, jak i niedoczynnością tarczycy. W przypadku nadczynności skora jest gładka i nadmiernie ucieplona, a w niedoczynności sucha. Zaburzenia wchłaniania, anoreksja czy niedobory dietetyczne również są przyczyną świądu. Świąd może wskazywać również na niedobory żelaza jeszcze przed wystąpieniem anemii.

HIV/AIDS, a świąd

W literaturze można znaleźć wzmianki o występowaniu świądu, jako pierwszego objawu HIV. Ponadto u osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS świąd może mieć inne przyczyny, takie jak suchość skóry, zakażenie świerzbowcem ludzkim, zapalenie mieszków włosowych czy łojotokowe zapalenie skóry. Zaburzenia immunologiczne u nosicieli wirusa HIV/chorych na AIDS sprawiają, że wykwity występujące w chorobach skórnych są niewielkie, bądź niewidoczne, ale za to towarzyszy im bardzo silny świąd.

Świąd towarzyszący zaburzeniom neurologicznym

Świąd mogą powodować zmiany neurologiczne, takie jak guzy, ropnie lub niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego. Świąd jest zlokalizowany najczęściej połowiczo, przeciwnie do uszkodzonej półkuli i towarzyszy innym zaburzeniom odbiorczym. U 13% pacjentów, cierpiących na neuralgię rozwiniętą po półpaścu występuje świąd, natomiast ucisk obwodowych nerwów rdzenia kręgowego jest przyczyną świądu na plecach czy świądu ramion.